FTCH Almighty Wonder Tostadeo "U"

 

PF 2012

 

6.11.2011 WT Kostelní Střimelice

Tento listopadový víkend jsme strávili nedaleko Prahy v Kostelních Střímelicích na working testech pořádaných RK CZ a posuzovaných Ing. Evou Černou a Ing. Bohumilem Kovářem. S Merlinem jsme nastoupili a úspěšně dokončili třídu L, kde nás čekali následující disciplíny:

1.) Marking šikmo z louky do řepky, vzdálenost cca 60 m
2.) Dohledávka z řepky do lesa, v řadě 3 psi, přinést 1 ze 2 dummy s naháňkou v lese na vzdálenost cca 60 m
3.) Marking z lesa na louku přes strouhu s ostružinami vzdálenost cca 50 m
4.) Double marking 45° na louce vzdálenost 40 - 50 m
5.) Memory marking se změnou stanoviště na louce do 60 m

Když už jsme tam byli, startovali jsme i ve třídě M, kde jsme všechno krásně zvládli až na poslední disciplínu:
1.) Marking z pole na na louku přes strouhu s vodou a ostružiním, s rušením runnig rabbita před vysláním psa, vzdálenost cca 60 m
2.) 2x blind v určeném pořadí, dummy šikmo v poli, vzdálenost cca 50 a 80 m
3.) Double memory marking diagonálně, na louce s chůzí u nohy, vzdálenost cca 80 m
4.) Double marking od chaty přes terénní nerovnost, házený proti psům na vzdálenost 60 a 70 m

S Merlinem jsme všechny tyto disciplíny absolvovali během nedělního rána a odpoledne. Zkrátka si parádně zaaportoval ;-) 
 

18.9.2011 MERLIN - nejlepší PES ROKU 2010 !!!!!!!

Český šampion práce Almighty Wonder Tostadeo "U" již druhým rokem zvítězil v této celoroční soutěži pořádanou Retriever klubem CZ za své perfektní pracovní výsledky a může se pyšnit titulum nejlepší "PES ROKU 2010". Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání krásných cen proběhlo dne 18.9.2011 v Oslavanech. Dokonce se tímto oceněním pyšní již 2. rokem po sobě!!! Mám obrovskou radost!!!
 
Mezi další Merlinovi dosavadní úspěchy z celoročních soutěží pořádaných KCHLS-sekcí retrieverů patří absolutní vítězství v kategorii "Nejlepší pracovní pes roku" - i v této kategorii Merlin vyhrál 2 roky po sobě (2009,2010).

 

13.8.2011 Speciální zkoušky vodních prací retrieverů, Prostějov, RK CZ

Almighty Wonder Tostadeo "U" alias Merlin zkoušku úspěšně dokončil v I. ceně, vyhrál rozstřel o titul Res. CACT a celkově se umístil na krásném 2. místě!! Je to pašák!

 

23.7.2011 Krajská výstava Brno

Letos se v Žebětíně konala již tradiční krajská výstava. Od pana rozhodčího Josefe Němce získal Merlin krásný posudek: 4-letý pes, silný pes, správné samčí hlavy, korektní barva oka, nůžkový skus, správná délka krku, pevný hřbet, výborná hloubka hrudníku, správné předhrudí, korektní úhlení i pohyb, správná kvalita srsti. A k tomu náležité hodnocení:

Almighty Wonder Tostadeo - VÝBORNÝ 1, VÍTĚZ TŘÍDY, KRAJSKÝ VÍTĚZ !!!

 

16.-17.7.2011 Mezinárodní všestranné zkoušky přinášení retrieverů, Kostelní Střímělice

Na 1. letošní zkoušku jsme se vydali rovnou na "všestranky", tedy na vrcholovou kynologickou akci pořádanou Retriever klubem CZ a OMS Praha-východ. I přes Merlinovo nepříjemné zranění hned ze sobotního rána se nevzdal, bojoval a zkoušky úspěšně dokončil ve II. ceně s celkovým počtem 325 bodů! A jako bonus jsme si ze zkoušky odvezli domácí pekárnu ;-)
 
Po "zkouškování" jsme se věnovali rekreaci v Hrusicích, odkud pochází J. Lada a jeho dílo na Vás dýchá z každého koutu této malebné vesničky. Byl to úžasný víkend - na straně jedné rodinná rekreace, na straně druhé práce s Merlinem, lepší dovču bych si těžko představila :-)

 

 

7.5.2011 Slavnostní vyhlášení výsledků celoroční soutěže Anka Cup 2010 v Humpolci

 
Z výsledku této celoroční soutěže mám ohromnou radost,
Merlinovi byl udělen titul: 

"PRACOVNÍ PES ROKU 2010"!!

Radost je dvojnásobná, protože Merlin se tímto vítězstvím a přiznaným titulem může pyšnit již 2. rokem po sobě!!

 

 

4.4. MERLIN OSLAVIL 4. NAROZENINY!!

 

PF 2011

Všem našim přátelům a kamarádům přejeme do nového roku pevné zdraví, lásku, štěstí, pohodu, mnoho chovatelských úspěchů a radosti s vašimi čtyřnohými přáteli.

Sezóna honů

 
Zkoušková sezóna nám skončila, ale začala nám sezóna honů a tak je Merlin nasazen přímo do praxe. Pozvání jsme přijali na velkolepé a vskutku luxusní hony v Pohořelicích, kde se slovilo nadměrné množství bažantní zvěře - 810 kusů, 1 727 kusů...Velmi si vážím pozvání na hony takového formátu, ale především mě těší vidět svého psa šťastného při práci a dopřát mu to, co ho od přírody velmi baví.

Merlin & Agátka

 

12.9.2010 Klubové podzimní zkoušky retrieverů (RK CZ), Těšany

I přesto, že tentokrát jsme zkoušku nedokončili na plný počet bodů, tak jsme dopadli výborně ;-)

Merlin - I. cena, titul Res. CACT

a ze 17 startujících retrieverů se umístil na skvělém

3. místě

Posuzování bylo přísné, o tom svědčí i výsledky, kdy ze 17 retrieverů neobstálo 7, 1 ve III. ceně, 6 ve II. ceně a pouze 3 psi vč. Merlina zkoušku dokončili v I. ceně.

 

4.9.2010 NÁRODNÍ FIELD TRIAL RETRIEVERŮ (RK CZ), Kařez

Na našem 2. FT retrieverů na kachny jsme si vedli opět výborně ;-) Hon jsme dokončili na plný počet bodů v I. ceně. Nebyli jsme ale sami a tak nás čekal rozstřel o Vítěze zkoušek s dalšími 2 retrievery. Rozstřelovou disciplínou byla dohledávka kachny. Merlin kus přinesl za 1 minutu 26 sekund. Bohužel nám vítězství zkoušek uteklo o neuvěřitelné 2 sekundy na dohledávce :)
Merlin - I. cena, plný počet bodů, titul CACT, 2. místo

 

21.8.2010 MEZINÁRODNÍ FIELD TRIAL RETRIEVERŮ (KCHLS), Třeboň - Klec

S Merlinem jsem se zúčastnili našeho prvního field trialu a to rovnou mezinárodního na kachny. Jedná se o vrchlovou a velmi náročnou zkoušku pro psa i vůdce, kde je nutná naprostá poslušnost a ovladatelnost. Merlina jsem se rozhodla vést po celou dobu trialu bez vodítka, tedy volně.

Na každého pejska připadl jeden střelec a rozhodčí. V 1. leči jsem stáli na kraji rybníka a po desetiminutové střelbě jsme dostali od rozhodčího pokyn k přinášení kachen ve stanoveném pořadí. Rozhodčí tedy určoval, který kus přinese jako první, který jako druhý..Ve 2. leči jsme na základě vylosovaného čísla schytali to nejhorší stanoviště - jen před námi byl hustý a vysoký rákos asi 8 m dlouhý a pak teprve začínala voda rybníka. Kačena podle honců na loďce prý byla před námi, ale dalších asi 15 metrů od rákosu na hladině rybníka. My ji samozřejmě neviděli a po vypuštění do rákosu ani Merlina nebylo vidět. Musela jsem to nechat jen a jen na něm, což se vyplatilo a kus donesl za chvilku. A jako odměna na závěr pro něj bylo přinesení křídlované zvěře schované v rákosí.

Merlin za svoji bezchybnou práci po celou dobu Field Trialu byl ohodnocen plným počtem bodů!! Dokonce šel do rozstřelu o nejvyšší pracovní titul C.A.C.I.T. (pro udělení mezinárodního šampiona práce). V rozstřelu jsem nám to bohužel pokazila, ale chybami se člověk učí ;-)

Merlinovi moc gratuluji za perfektní výsledek jeho prvního FT:

Merlin - I. cena, titul Res. CACT !!!

Jsi prostě úžasný!!!!

14.-15.8.2010 POHÁR SVĚTA MYSLIVOSTI

Opět po roce jsem se zúčastnili prestižní dvoudenní soutěže "Pohár světa myslivosti" v Malešově pořádané KCHLS.

Podzimní zkoušky Merlin dokončil v I. ceně s titulem Res. CACT!!

Speciální zkoušku z vodních prací Merlin dokončil v I. ceně s titulem Res. CACT!!

Gratulujeme, jsi pašáček!!

7.8.2010 Lesní zkoušky

S Merlinem jsme se zúčastnili lesních zkoušek pořádané v Bílovicích nad Svitavou.

Merlin - I. cena, titul Res. CACT !! Gratulujeme!!

 

29.7.2010 Merlinovi byl udělen titul ČESKÝ ŠAMPION PRÁCE !!!

 
I přes to, že potřebné tituly pro udělení Šampiona práce jsme získali na zkouškách už v loňské sezóně, museli jsme počkat na splnění druhé podmínky pro udělení šampionátu, a to na "získání titulů za 2 výcvikové sezóny (za 2 roky)". Merlinek tuto poslední podmínku dokončil hned na jeho první zkoušce tohoto roku! Merlin je skutečně všestranný pes, titul CACT obdržel jak na podzimní, vodní a lesní zkoušce, tak na vrcholové mezinárodní dvoudenní zkoušce přinášení retrieverů!!

Navíc se Merlin stal historicky 1. čokoládovým LR psem v České republice, kterému byl udělen titul Český šampion práce!!!!

 

    24.7.2010 Speciální zkouška z vodní práce retrieverů, Litohoř (RK-CZ)

 
Zkoušky se konaly za deštivého a sychravého počasí. Merlinek tyto SZVP zvládl na jedničku, a to na plný počet bodů v I. ceně, celkově na 4. místě z 18 retrieverů! Tyto zkoušky byly náročné, dokončilo je pouze 9 retrieverů z 18, a proto si tohoto výsledku velmi ceníme. Gratulujeme!

 

17.7.2010 Těšanský pohár 2010 (OMS Brno-venkov)

 
Speciální zkouška z vodní práce - Merlin zkoušku úspěšně dokončil v I. ceně, 133 bodů. Gratulujeme!
 

3.-4.7.2010 Merlinův  mega úspěšný pracovní víkend! 

 

3.7.2010 Klubové lesní zkoušky (KCHLS) ve Švábenicích

Merlin - I. cena, 232 b. (plný počet), CACT, VÍTĚZ ZKOUŠEK

4.7.2010 Klubové speciální zkoušky vodních prací (KCHLS) ve Švábenicích

Merlin - I. cena, 136 b. (plný počet), CACT, VÍTĚZ ZKOUŠEK, VÍTĚZ POHÁRU STAROSTY MĚSTYSE ŠVÁBENICE

Merlina jsem přihlásila na naše první letošní lovecké zkoušky a rovnou na celý víkend! Zkoušky byly plně obsazené, v sobotu se lesních zkoušek zúčastnilo 12 psů a v neděli na vodní práce nastoupilo 18 psů. Až na nepříjemné tropické počasí jsme si výborně zorganizované zkoušky plně užívali. V sobotu měl Merlinek na lesních zkouškách jako jediný plný počet bodů a tak se stal absolutním vítězem zkoušek. V neděli na vodních pracích jsem u Merlina předpokládala únavu po náročných lesních zkouškách z předešlého dne, kdy jsme domů dorazili až v 9 večer. Opak byl ale pravdou a i přesto, že se nedělních zkoušek zúčastnila drtivá většina nových a "odpočatých" pejsků, Merlin ještě v nedělním rozstřelu o vítěze zkoušek měl elánu a drivu na rozdávání. Merlin rozstřel vyhrál a tak se stal i v neděli absolutním vítězem zkoušek a zároveň vítězem Poháru starosty městyse Švábenice, který mi předával sám starosta Švábenic.
Celý víkend pracoval velmi spolehlivě, bezchybně na plný počet bodů po oba dva dny, s pracovním nasazením a chutí jemu vlastní. Na každém stanovišti byl od rozhodčích velmi chválen a navíc si hned na první letošní zkoušce splnil poslední podmínku (tituly za 2 výcvikové sezóny) pro udělení titulu Český šampion práce!! Merlinku, ještě jednou gratuluji, jsem na tebe velmi pyšná a udělal jsi nám všem ohromnou radost! Jen tak dál!!!

 

26.-27.6.2010 Trénink s Ritou Kokény (HU) v Třebíči

 1.) Vysílání z pole 2.) přinášení z lesa :-)

 

29.5.2010 Slavnostní vyhlášení celoroční soutěže "Pes roku 2009" na zámku Konopišti

 
29.5.2010 na slavnostním vyhlášení celoroční soutěže o nejlepšího psa Retriever klubu CZ byl Merlinkovi udělen titul
 

"PES ROKU 2009"

Merlinku, moc ti gratulujeme! Jsi prostě borec!

 22.5.2010 WT Třebíč (RK-CZ)

 
V sobotu 22. května jsme se zúčastnili prvních WT pod záštitou Retriever klubu CZ konaných u Třebíče. Tyto working testy posuzovali manželé Sieberovi. Disciplíny ve třídě L byly následující - marking přes rokli, dvojitá dohledávka, memory marking přes potok a walk up. Testy probíhaly v kopcovitých lesních terénech, takže se občas zapotili i pánečci :) Disciplíny byly skvěle připravené, počasí slunečné,atmosféra přátelská a jako bonus fandění českému hokejovému týmu na MS :) Zkrátka další krásně prožitý den s našimi čtyřnohými miláčky..a jak dopadl Merlinek? Vyhrál velmi těsný rozstřel o 3. místo.
MERLIN - třída L - 79. bodů, hodnocení "velmi dobrý", 3. místo

 

 

8.5.2010 Slavnostní vyhlášení a předání cen celoroční soutěže Anka Cup 2009

 Na slavnostním vyhlášení celoroční soutěže Anka Cup 2009 byl mému Merlinovi udělen titul
 

"PRACOVNÍ PES ROKU 2009"

Máme z toho obrovskou radost dosáhnout takového úspěchu po jeho první sezóně účasti klubových zkoušek v jeho pouhých 2 letech v roce 2009..ještě jednou gratulujeme!

 

16.-17.4.2010 WT Třebíč s angličany 

 
S Merlinem jsme vyjeli už v pátek, aby jsme se zúčastnili jako diváci tréninku pod vedením špičkových trenérů Guy Bennet & Darren Hales (GB). V sobotu jsme se zúčastnili working testu (třída L) posuzovaného těmito angličany v nám již známé bažantnici u Třebíče. První disciplína byla marking (voda) + blind (pole), kde jsme kupodivu přežili (blind se mi zdál náročnější než asi ve skutečnosti pro psa byl), ale na druhé disciplíně ve walk upu jsme dostali 0 za zakňučení :-( Na 3. disciplíně se ale Merlin pěkně předvedl - double marking, kdy v místě dopadu dummy nebyl ani pes vidět. 1. marking spadl do velmi vysoké trávy a 2. marking za horizont přes terénní překážku. Za oba markingy schytal plný počet bodů :) Ale 4. disciplína byla naopak nad naše síly.  Jednalo se o marking + blind ve velmi náročném terénu. Marking ani neviděl přes hustý porost před ním a blind byl umístěn poměrně daleko na svahu za kupami klacků v těžkém terénu. Když jsem zjistila, že nastal "error" neváhala jsem a šla mu pomoct a handlovala ho z kratší vzdálenosti, aby oba dummíky s úspěchem přinesl.
 
Z výsledků je zřejmé, že working test byl náročnější - z 11 týmů třídu L dokončily pouze 2 vůdkyně z Maďarska.

 Do galerie foteček z WT se dostanete kliknutím ZDE. Za fotky moc děkuji Evě a Lukášovi - www.retrivri.cz

 

14.4.2010 Merlin  v ateliéru ;-)

 
S Merloušem jsme si focení v ateliéru doslova užívali! Pan fotograf a jeho asistenti byli z Merlina nadšení. Na pár foteček se můžete podívat ZDE

 

4.4.2010 Merlin oslavil své 3. narozeniny!

 

27.-28.3.2010 WT CUP v Českých Budějovicích

Tento WT CUP byl posuzován rakouskými rozhodčími - Thano Keller & Wolfgang Harrer. Byl to docela náročný working test, který se skládal z 6 disciplín. Především mě nemile překvapily 2 vodní disciplíny hned v úvodu testu, kdy Merlin byl ten den poprvé v tomto roce ve vodě..absence tréninku ve vodě byla znát na disciplíně, kde byl potřeba handling ve vodě/přes vodu a tak jsme si z této disciplíny odnesli pouhých 5 bodíků. Pak už se nám ale dařilo :-), především ve walk-upech, na markingách, double-markingu a dohledávce. Disciplíny se mi moooc líbily, byly promyšlené, náročné a vhodné pro třídu L. Zkrátka nádherný 1. working test letošní sezóny.
 
 
Merlin test dokončil na 8. místě z 16 retrieverů
76 b., hodnocení "dobrý"

 

 

6.-7.3.2010 Trénink na WT s Ritou Kokény (HU) v Milovicích

Tento víkend proběhl náš první trénink pod vedením špičkové trenérky Rity Kokény z Maďarska, na který jsem se velmi těšila a byla jsem zvědavá na její styl práce s retrievery. Rozhodně mě ani v nejmenším nezklamala a po jejím tréninku jsem odjížděla s hlavou nafouknotou jako balón :-)
 
Byli jsme rozděleni do tří vykonnostních tříd (E, L a M). S Merlinem jsme nastoupili do L. V sobotu jsme si vyzkoušeli tréninkové WT nanečisto a v neděli proběhl trénink, který směřoval k odstraňování chyb z předešlého dne. Trénink probíhal v bývalém vojenském prostoru v Milovicích, který nabízí členité terény výborné pro trénink.

 

WT TOUR 2009

 
V celoroční soutěži WT TOUR 2009 se Merlin na základě dosažených výsledků z WT závodů v roce 2009 umístil na 6. místě z 47 retrieverů!

ROK 2010

20.-22.11.2009 Víkendový trénink na WT v Českých Budějovicích

 
O tomto víkendu jsme s Merlinem zajeli potrénovat do Českých Budějovic. Trénink byl pod vedením manželů Konigových z Rakouska, zaměřený především na handling. Poprvé jsme si vyzkoušeli i úlohy s dummy launcherem a od té doby ho chceme mít doma :D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 17.11.2009 WT trénink v Třebíči (RS-CZ)

 
Státní svátek jsme strávili dopoledním tréninkem v Třebíči pod hlavičkou Retriever Sportu CZ. Dobré 4 měsíce jsme netrénovali ve skupině (naposled to bylo v červenci s Konigovými v Č.B.) a tak jsem se na trénink moc těšila.
Začali jsme jednoduchým markingem, pak následoval poloblind a poté memory marking. Nechyběl ani walk up asi v 6 psech, dále marking přes strouhu na protější pole. Zkusili jsme si i blind+marking, s tím, že prvně se vyšle pes na blind a i to se nám moc pěkně povedlo. A na úplný konec jsme si potrénovali handling.
Za trénink děkuji a brzy na viděnou!

 

26.10.2009 Nominace na MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ RETRIEVERŮ 2010!

 
Merlin se na základě skvělého výsledku dosaženého na Mezinárodní všestranné zkoušce přinášení retrieverů kvalifikoval na vrcholovou kynologickou akci - Mezinárodní soutěž retrieverů, která se bude konat ve dnech 2.-3.10.2010 ve Staré Boleslavy!

 

24.-25.10.2009 MEZINÁRODNÍ ZKOUŠKY PŘINÁŠENÍ RETRIEVERŮ, aneb jak Merlin všem vypálil rybník!

S Merlim jsme vydali do Zlína už v pátek, aby jsme se zde mohli ubytovat a pěkně se na dvoudenní maraton v podobě vrcholné kynologické mezinárodní soutěže vyspat. Zkoušky se konaly v honitbě v Mysločovicích. Ocenila jsem, že na stanoviště se nemuselo přejíždět autem, ale vše jsme měli pěkně pohromadě - pole, les a vodu. Další perličkou bylo večerní posezení za doprovodu kapely a výborného jídla v podobě rautu, což se nám všem samozřejmě mooc líbilo.

Na zkouškách se Merlinkovi velmi dařilo. Na pár disciplínách byl i od rozhodčích pochválen za svůj výkon. Především projevil svůj temperament, rychlost a obrovskou chuť do práce, která ho ani druhý den neopustila a já už si říkala, že to snad ani není možný, co to mám za psa?! :o)

A díky tomu, že po celou dobu zkoušek pracoval bezchybně, získal jako jediný plný počet bodů a stal se celkovým vítězem zkoušek! Získal další, už 3. čekatelství titulu Šampiona práce ČR a jako historicky první čokoládový labrador-pes se stal i čekatelem MEZINÁRODNÍHO ŠAMPIONA PRÁCE!

 

MERLIN - MZPR=> I. cena, 204 bodů (plný počet), CACT, CACIT, Vítěz zkoušek

O tom se mi ani nezdálo získat tento nejvyšší pracovní titul..Merlinku, moc ti gratuluji a děkuji..už teď jsi pro mě ve svých 2 letech hvězda a nezbývá než se těšit další pracovní sezónu, kterou s tebou budu moct prožít!

Velké poděkování patří organizátorům zkoušek, především Tomášovi Ordáňovi za to, jak vše pro nás výborně připravil a za hodnotné ceny pro všechny účastníky. My jsme si s Merlinkem domů odvezli obrovskou psí maskáčovou matraci a svůj nový pelíšek si nemůže vynachválit. Teď jen nevím, co mu koupím na Vánoce, protože přesně tuhle jsem měla v plánu mu pořídit :o)

 

18.10.2009 MEZINÁRODNÍ MISTROVSTVÍ VE WORKING TESTECH

S Merlim jsme se vydali na mezinárodní mistrovství WT konané v Milovicích, v bývalém vojenském prostoru. Mistrovství posuzovali zahraniční rozhodčí z Velké Británie Anne a Steve Crookes (kennel Moscargrange). S Merlim jsem nastoupila v neděli do nejpočetnější třídy L.

Začali jsme double markingem s tím, že pro jedno dummy si došel páneček, aby se prověřil steadiness retrívra. Merlin to zvádl perfektně, získali jsme plný počet - 20 bodů. Další disciplínou byla dohledávka v lese, kde bylo rozmístěno 5 dummy - pes musel přinést 3 dummy. Merlin důkladně prohledal celý prostor a všechny 3 dummy přinesl - získali jsme 15 bodů. Předposlední disciplína byla dlouhý marking do vysoké trávy a nepřehledného terénu, tady se Merlin pěkně vytáhl, předvedl krásnou, rychlou a hlavně přesnou práci - 20 bodů. Poslední disciplína byla poloblind na dlouhou vzdálenost. Marking byl vhozen do vysoké husté trávy, asi tak 10 metrů zleva od cesty, po přinesení tohoto dummy byl na stejné místo dohozen další dummy, o kterém pes nevěděl (blind). A za náš společný výkon jsme si vysloužili 15 bodů. A tím pro nás mistrovství skončilo :-)

 
Merlin dosáhl 70 bodů z 80, hodnocení "velmi dobrý" a skončil na celkovém 6. místě z 19 retrieverů !!

Merlin mi udělal velkou radost, že jsme takhle mohli naši 1. zkouškovou sezónu ve WT úspěšně zakončit. Především je pro mě největší odměnou vidět, jak ho práce s dummy baví, pracuje rychle a přináší s velkou radostí.

Za fotografie moc děkuji Kačce, která nás na všech disciplínách fotila. Nebýt Kačky, něměli by jsme jedinou památeční fotografii z mistrovství, takže ještě jednou, Kači, mooc ti děkuji!

Fotky jsou ZDE. Výsledky z WT ZDE.

 

26.-27.9.2009 Splněný sen aneb MEZINÁRODNÍ VŠESTRANNÉ ZKOUŠKY PŘINÁŠENÍ RETRIEVERŮ - U CUP

  
 
 
Všestranná zkouška přinášení retrieverů - VZPR

"VZPR je zkouška, kde retriever musí prokázat vyšší stupeň použitelnosti v lovecké praxi a také vyšší úroveň cvičitelů. Složením této zkoušky, složil pes zároveň zkoušku z výkonu pro vyhledání, dohledání usmrcené, postřelené nebo jiným způsobem zraněné jak drobné tak i spárkaté zvěře. VZPR jsou zkoušky dvoudenní. Psi, kteří úspěšně absolvují VZPR, mají právo na záznam v plemenné knize a v průkazu původu jako „U“. Dále se mohou kvalifikovat na MSR.  VZPR lze pořádat jako mezinárodní se zadáním titulů CACIT,  Res .CACIT."

Poslední víkend v září jsme strávili na mezinárodních všestranných zkouškách pořádané RK-CZ ve Slavicích. Takže opět další Merlinkův pracovní víkend, ovšem tohle nebyla zkouška jako žádná jiná, které jsme dosud absolvovali, ale vrcholová všestranná zkouška retrieverů.

Na sobotním slavnostním nástupu jsem si vylosovala číslo 2, tzn. že jsme začínali disciplínami na poli a odpoledne na vodě. A druhý den v neděli nás bude čekat velký les a odpoledne malý les.

Na poli nás čekalo přísné posuzování, kde jsme začali handlingem na 2 kusy pernaté, které měl Merlin poměrně rychle, takže za 4. Dále vlečkou pernaté, kterou zvládl za neskutečných 50 sekund, opět za 4. A nakonec slíděním s dohledávkou - slídění bylo o.k., tak jak si ho představuje zkušební řád, pak první kus nalezl rychle, ale u druhého kusu jsme museli trošku zabojovat. Nakonec nám štěstí přálo a Merlin mi druhý kus dohledal a přinesl, ale mně osobně se jeho práce při hledání druhého kusu nelíbila. Čas nám ale na 3 vyšel :-) A pro doplnění: přinášení pernaté 4, chování po výstřelu 4, nos 4, poslušnost za 3 (= u handlingu bylo potřeba donést 2 kusy do 1:30, aby mohla být poslušnost za 4, my jsme to ale přešvihli o 10 sekund).

Pak jsme se odebrali na vodní disciplíny, kde jsme navíc udělali i marking z polních a vodění z lesních disciplín. Vodní disciplíny Merloušovi opravdu svědčí a všechny je zvládnul na výbornou! Přinášení 2 kachen z hluboké vody-handling za 4, přinášení kachny z hluboké vody za 4, dohledávka pohozené kachny za 4, poslušnost a ovladatelnost za 4 a známka za přinášení - kachen za 4 :o) Na disciplíně marking ho bohužel svedl a prásknul do nosul pach na místě předešlého hozeného bažanta, takže místo ověřil a až potom uchopil kus, který byl o kousek dále, takže známka za 3. Na vodění jsme si ale zasloužili velikou pochvalu za naše "souznění" a bezchybnou práci u nohy, takže za 4.

A tímhle pro nás sobotní část skončila. Po výborném obídku jsme se jeli ubytovat do penzionu "Dvůr Střítěž", kde jsme si trochu odpočinuli a nasbírali síly na druhý den zkoušek.  Večerní posezení v kulturním domě ve Slavicích, kde nechyběla ani kapela a má oblíbená tombola, nemělo chybu. Sešlo se nám celkem dost a celý večer jsme si povídali o našich nejdražších.

Druhý den v neděli nás čekali lesní disciplíny. Na lesních zkouškách jsme ještě nebyli, disciplíny jsme tedy neměli "zkouškově prověřené", ale s Merloušem jsme si některé disciplíny zkusili během procházek. Barvu jsme dělali jen párkrát, vlečku srstnaté v lese jednou, čtverec s 2 ks srstnaté dvakrát a odložení taky párkrát. Ale i přes krátkou přípravu jsem doufala, že to nějak zvládneme.

Začali jsme klidem na stanovišti. Rozhodla jsem se mít Merlouše neupoutaného, celou dobu ani nekvikl a ani se nepohnul, naštěstí :-) takže klid za 4. Pak jsme se vrhli na následování, páni rozhodčí s námi byli velmi spokojeni, takže za 4. Pak jsme šli na barvu, Merlinek šel naprosto perfektně, jistě, na celém nataženém  řemeni. Byli jsme pěkně sehraní, takže jsem mohla jít klidnou chůzi a pan rozhodčí hned za námi. Na zkoušce se několika vůdcům stalo, že jejich psi lože se srncem přešli..Merloš ale nezklamal a dovedl mě přímo a bez okolků k srnečkovi ;-) A za náš úspěšný dosled spárkaté jsme oba dostali větvičku a hlavně veeelkou pochvalu od rozhodčích. Takže práce na barvě za 4. A tím pro nás skončil velký les a po krátké pauze se jelo na malý les.

Na malém lese jsme začali vlečkou srstnaté v lese, Merlouše jsem asi po 20 metrech už neviděla, vlečku ale vypracoval spolehlivě a po chvilce mi zajíce přinesl. Pak se přešlo na obávaný čtverec s 2 ks srstnaté. Tato disciplína probíhala v opravdu těžkém terénu. De facto jsem Merlina viděla jen, když jsem si ho přivolala nebo když nesl zajíce. Takže jsem ani nevěděla, zda  náhodou není mimo dosah čtverce protější strany. Boční strany už byly přehlednější. Pejsci co byli na čtverci v sobotu měli snad všichni čtverec za 4, ale v neděli na čtverci padlo i několik "jedniček". V naší skupině měl jen jeden pes za 4 a proto si naší známky za 3 velmi cením. No a poslední disciplínou bylo odložení. No trošku jsem váhala, zda ho nenechat uvázaného, přece jen, je to poslední disciplína dvoudenních všestranek..ale opět jsem se rozhodla mu věřit a nechat ho na volno. Merlinek na této disciplíně prokázal opravdu výborné odložení, protože Merlinovi se těsně za zadkem procházel houbař, který ještě k tomu dosti nahlas diskutoval s rozhodčíma a oni s ním. Merlouš se ani nepohl a v klidu počkal na můj příchod :-) takže za 4. A tím pro nás všestranky skončily!

A takový pocit štěstí jsem snad ještě nezažila! Všestranky jsem spíše plánovala až na příští rok, kdy bude starší a zkušenější. Nakonec jsem se ale rozhodla přihlášku poslat a na tyto zkoušky ho připravit. Na této vrcholové zkoušce byl ještě s goldenkou Connie nejmladším retrívrem. A jen díky jeho výborné povaze a pracovnímu nasazení mi umožnil ho v jeho pouhých 2 letech dovést k všestrannosti a tyto zkoušky s ním úspěšně dokončit..

 

MERLIN - I. cena, 339 bodů, titul "U" VŠESTRANNÝ PES

 

19.9.2009 HON NA KACHNY pořádaný MS Dražovice

 
Pro Merlinka jsem na tu sobotu přichystala veliké překvapení - a to jeho první hon na kachny, kde si poprvé okusí i teplou, křídlovanou zvěř a to, co umíme si ověříme i v praxi. Na honu jsme se sešli s Radkou a Mailíkem (Eddie od Jaloviska) a tak veškerá práce byla právě na Merlinovi a Mailíkovi. Kluci byli po celou dobu velmi chváleni za jejich pracovitost. Především Merlin všechny překvapil svojí výbornou prací, protože všichni věděli, že je poprvé na honu, což ale vůbec nebylo na jeho práci znát. Procvičili jsme si především handling, kdy se bez problému nechal navádět na kusy a dohledávku. Také si poprvé zkusil pracovat ve společnosti dalšího psa - Mailíka. Klukům to šlo skvěle, kusy si "nezáviděly", navzájem se respektovali a společně prostor prohledávali. A pro mě bylo největší odměnou vidět naprosto šťastnýho, radostně pracujícího Merlina, který si hon velmi užíval. To jsem i rychle zapomněla na vstávání ve 4 ráno :o) A výsledek? Kluci společně přinesli 51 kusů. A asi po hodině jsme odjížděli domů, plní nových zážitků a s výslužkou - 2 kačeny a 2 kačeři.

 

13.9.2009 KLUBOVÉ PODZIMNÍ ZKOUŠKY v Těšanech (RK-CZ)

Aby toho nebylo málo a my neměli "volnou" neděli, přihlásila jsem nás na klubové PZ do Těšan, které pořádal RK-CZ. Na zkouškách se sešlo celkem 15 retrieverů.

Po rozlosování čísel jsme začínali vlečkami, které bohužel dělali pejskům problémy. Za vlečku srstnaté jsme byli ohodnoceni známkou 4, za vlečku pernaté známkou 4. Pak jsme jeli na další stanoviště - na vodu. Z kachny z hluboké vody jsme obdrželi známku 4 a z vodění opět za 4. Na posledním stanovišti nás čekal marking a slídění s dohledávkou. Za marking jsme dostali za 4 a odebrali jsme se na slídění s dohledávkou. Konečně mi Merlin na této disciplíně šlapal jak hodinky. Do stran mi chodil dobrých 40 metrů, byl lehce ovladatelný a celý prostor za mé pomoci opravdu velmi pečlivě proslídil. Po zaznění výstřelu mi kus dohledal nesl za pár sekund. Za tuto naši výbornou práci jsme byli pochváleni a ohodnoceni známkou 4, poslušnost a ovladatelnost 4, nos 4. Celkové i veškeré pomocné známky z přinášení byly za 4.

Merlin nastoupil do rozstřelu o CACT s fenkou LR Enigma Royal Standard vedenou Jiřím Jelínkem, dále s FCR Dieselem Oasis of Peace vedeným Hankou a GR Kreizy Chlupaté Štěstí vedenou Nikol Gabrielovou o Vítěze zkoušek. Rozstřelovou disciplínou byl stanoven marking. Po tomto rozstřelu se Merlin mohl pyšnit titulem CACT a celkově krásným 2. místem! Výsledky ZDE.

Merlinku, děkuju za krásnou spolupráci a tvůj elán po oba dny. Jsi mooc šikovný kluk a udělal jsi mi ohromnou radost za tvé pracovní výsledky po oba dny - jak na sobotních WT- L, tak na nedělních klubových podzimních zkouškách.

Merlin - KPZ I. cena, plný počet bodů 188, CACT

Foto a spousta dalších na: https://raulma.rajce.idnes.cz/Klubove_podzimni_zkousky_RK_CZ_-_Tesany_CACT/#album a na https://sky.rajce.idnes.cz/KPZ_Tesany_2009/#album

 

12.9.2009 WORKING TESTY V TŘEBÍČI

 

V sobotu jsme se vypravili na WT do Třebíče posuzované manželi Sieberovými. Merlin startoval ve třídě L, která byla obsazená celkem 14 retrievery. Terény v Bažantnici byly velmi náročné. Celé WT se nesly v duchu vodních prací - aktuálního lovu kachen.

Disciplíny  byly náročné, odpovídající třídě L. Začali jsme markingem asi 60 m dlouhým, kdy pes se vysílal z kraje pole přes příkop, dále přes pole do vysokého porostu, kam byl dummy vhozen. U Merlina krásná rychlá a přesná práce ohodnocena 19-ti body.

2. disciplína byl memory-marking. Pejskovi byl vhozen marking do nepřehledného terénu s vysokou trávou za spadlý strom. Poté se pes s vůdcem otočili o 180 stupňů a pokračovali asi 20 metrů dál od markingu. Pejsek se tedy vysílal z jiného, vzdálenějšího místa. Merlin dummy našel ihned a získal 18 bodů.

3. disciplína byl double marking. První dummy byl vhozen na pole hned vedle rybníka asi 50 metrů  a 2. dummy bylo vhozeno do vody za pruhy rákosu, opět velmi nepřehledný a složitý terén. Vzdálenost asi 30 metrů. Pes se vysílal z pole a mezi polem a vodou byla ještě vysoká tráva. Pes se poslal prvně pro dummy na poli a vzápětí pro dummy do vody, tam jsem Merlina protlačila přes pruhy rákosí dál a dál až k dummy pomocí povelu dopředu. S Merloušem jsme získali 15 bodů.

4. a poslední disciplína, asi nejnáročnější z celých L byla blind s výstřelem. Dummy bylo položeno na "ostrůvku" ve vodě, blízko kraje rybníka, opět v nepřehledném terénu. Vzdálenost asi 40 metrů. Rozmýšlela jsem se, zda Merlina poslat přímo na dummy, kde by se ale musel brodit ze začátku blátem, pak rákosem přes různé terénní překážky blízko břehu nebo ho poslat vpřed po poli a asi po těch 40 metrech ho stopnout a poslat do prava přes vysokou trávu a pár plavacích temp k "ostrůvku", kde se nachází dummy. Na poslední chvíli jsem se rozhodla pro 2. variantu a ukázalo se, že to byla správná volba. Merlin výborně spolupracoval, na ostrůvek jsem ho dostala ihned napoprvé, ostrůvek pečlivě prošmejdil a po chvíli mi dummy nadšeně přinesl. Po této disciplíně jsem na něj byla obzvláště hrdá. Za svůj výkon získal 19 bodů.

Merlin po celou dobu WT pracoval spolehlivě, přesně, ale především velmi rychle. Merlin získal 71 bodů z 80 a hodnocení VÝBORNÝ. Ze 14 psů se umístil celkově na 4. místě, z toho 2 pejsci před ním ze zahraničí startovali ještě ten den ve třídě M.

Jak už bývá u WT závodů zvykem i tyto se nesly v duchu příjemné a přátelské atmosféry, kde jsme se všichni navzájem podporovali, fandili a drželi palce.

I když jsem šťastná, že se Merlinkovi velmi dařilo, znepokojuje mě fakt, že ze třech startů ve třídě L získal 2x hodnocení VÝBORNÝ. Při třetím získaní hodnocení VÝBORNÝ už budeme muset startovat ve třídě M, na kterou zatím nejsme oba připraveni. Vždyť i ty Lka jsem si plánovala až na příští rok :-)

 

 

Za krásné fotografie z WT děkuji Evě Šípové a Lukáši Beránkovi - www.retrivri.cz 

Kompletní fotogalerii z WT najdete ZDE

 

5.9.2009 Oblastní výstava loveckých plemen psů, zámek Buchlovice

 Tento víkend jsme se rozhodli trochu si odpočnout a zalenošit na výstavě, která se konala v nádherné zámecké zahradě u zámku v Buchlovicích. Merlinka jsem přihlásila do třídy pracovní, kde měl další 2 konkurenty. Rozhodčím byl Mgr. Milan Hampl. Při nástupu do kruhu a postavení do postoje už měl pan rozhodčí jasno, který labík bude vítězem a mířil tím na Merlinka. Ale jen do doby, než Merlin otevřel tlamu, kde má ulomený přední zub. Takže při vyhlašování prohlásil, že ač Merlin nejlepším psem, kvůli této kosmetické vadě mu titul zadat nemůže.

Merlin - VÝBORNÝ 2

Posudek: Skus nůžkový, dospělý tmavě hnědý pes, samčího výrazu, výrazný kohoutek. Postava dobře rostlá, výborná mechanika a úhlení bederních a hrudních končetin.

Z výstavy fotky nemáme, tak aspoň jede postoj ze zahrádky :-)

  

29.-30.8.09 I. Jihomoravské derby retrieverů, Věchnov

Tento víkend jsme se rozhodli strávit na dvoudenním derby retrieverů pořádaném KCHLS. Jedná se o zkoušku speciálních vodních prací a podzimní zkoušku. I přes blízkost jsme se rozhodli víkend si užít i s trochou rekreací a proto jsme se ubytovali v hotelu U Bednáře, který osídlovali i ostatní účastnici zkoušek.

Bohužel počasí nám nepřálo a celou sobotu nám pršelo a pršelo. Podle vylosovaného čísla jsme v sobotu začínali podzimními zkouškami.

Na těchto podzimkách už jsem se s Merlim cítila jistější, během těch 2 týdnů od posledních PZ v Malešově, které byly naprosto bez přípravy, jsem konečně měla možnost s ním potrénovat obávané slídění (naučit ho chodit do stran) a pro můj dobrý pocit si zkusit i vlečky srstnaté a pernaté, který nám problém nikdy nedělaly, ale opakování je matka moudrosti :-)

A taky se nám to vyplatilo! Merlinovi se na podzimkách vedlo báječně! 1. disciplínou bylo to naše obávané slídění s dohledávkou. Ikdyž slídění na 4 nebylo, protože jsem ho dokázala udržet slídit do něco málo přes polovinu prostoru, což i to je pro nás úspěch, získali jsme známku 3. Kus dohledal ihned po překročení hranice. A pak už to šlo se čtyřkami jak na běžícím pásu ;-) Nos 4, vlečka pernaté 4, vlečka srstnaté 4, přinášení kachny z hluboké vody 4, chování po výstřelu 4, vodění psa 4, poslušnost a ovladatelnost 4, přinášení 4, marking 4.

Druhý den nás čekala zkouška ze speciálních vodních prací. Začali jsme klidem na stanovišti, kde jsme získali známku 4. A pak se přešlo na "smrťáka" celého víkendu a to na dohledávku pohozené kachny, kde padla spousta nul. Pes se na dohledávku vysílal z pole, asi po 30 metrech začínal rákos olemovaný vysokým plevelem a hned vedle rákosí rozlehlý les. Kachna se nacházela v rákosí. Většina pejsků hledala v lese, někteří se ani do lesa/rákosu nedostali a hledali jen na poli.

Merlina jsem se pokoušela poslat přímo do rákosí, ale nepodařilo se nám prorazit bariéru z plevelu, přes kterou by pokračoval přímo do rákosí. Bohužel před bariérou se nechal svést a prohledával les. Nemohla jsem mu nijak pomoct, protože během dohledávky v lese na něj nebylo vidět. Vynořil se jen když jsem ho přivolala, abych ho mohla vyslat znovu a bariéru se s ním pokusila prorazit. Bohužel neúspěšně. Po pár minutách jsem i slyšela Merlina štěkat, měla jsem obavy, protože on normálně neštěká a navíc ten štěkot byl takový jiný..až po zkoušce jsem zjistila, v čem je zakopán pes. Celou dobu mi vrtalo hlavou, jak je možné, že se Merlin vrátil z dohledávky s prázdnou. Ona totiž v lese byla na stromě pověšena "náhradní kačena", kterou Merlin našel a hlásil. Ale bohužel, ta "správná kačena" byla v rákosí, takže jsme z téhle disciplíny odcházeli s nulou a zkouška vodních prací pro nás tímto skončila.

Odebrali jsme se na chatu, já jsem si dala panáka a gulášek a bylo mi fajn. No ještě lépe mi bylo po bohaté tombole, kde se nám s Merlim pěkně dařilo. Z tomboly jsem odcházela s propiskou, autoatlasem, srnčí kýtou a 50 kg pšenice :o) Na závěr tomboly se proneslo něco ve smyslu, že poslední lístek dnešní tomboly je zlatý hřeb, že se jedná o něco výjimečného a že tato "největší výhra" dne bude sdělena až výherci. Nevěřila jsem vlastním očím, když poslední lístek tomboly patřil nám!! Říkala jsem si "tý jo, no co jsme to vyhráli??" No a výhra opravdu stála za to..vyhrála jsem úklid tombolových lístků :-)))

Zkrátka to byl další krásně prožitý "zkouškový víkend", na jednu stranu se dařilo, na druhou se nedařilo, ale hlavní je, že já z naší společné práce měla dobrý pocit.

Merlinek - KPZ I. cena 183 bodů

 

15.-16.8.2009 Pohár Světa myslivosti v Malešově 

S Merloušem jsme se vydali na tuto prestižní soutěž retrívrů pořádanou KCHLS. Bohužel bez jakékoli přípravy na podzimní zkoušky :-( Přípravu jsem se jako obvykle rozhodla nechat na poslední chvíli, ale protože jsem měla problémy se zubem a brala jsem antibiotika, tak se žádná příprava nekonala. Řekla jsem si, že to prostě zkusíme i přes můj špatný zdravotní stav.

Začali jsme disciplínou slídění s dohledávkou, kde Merlin opravdu nezklamal :o) Při prvním vyslání jsem se rozhodla poslat ho proslídit pravou stranu, rozběhl se s neuvěřitelnou vervou, najednou se stočil a běžel přímo, za pár sekund byl u kusu, to už moje pískání "ke mně" bylo úplně zbytečné, semlelo se to tak rychle, že jsem ani nestačila reagovat dříve. Ani mu nestihli vystřelit při proběhnutí "hranice" a střelili až bral kus do mordy, z vysílacího bodu jsem stihla udělat asi jen jeden krok a Merloš už za mnou běžel, celej šťastnej s kusem v mordě...i když pro mě pěkná rychlá práce, podle zkušebního řádu ne, kde se slídění vyžaduje, zato dohledávka výborná, takže dostal známku ze slídění s dohledávkou za 2 a poslušnost a ovladatelnost též za 2. Takže už jsme měli jasné, že skončíme ve 2. ceně.

Další disciplíny si už nezpestřoval, takže když to shrnu: vlečka pernaté za 4, vlečka srstnaté za 4, přinášení kachny z hluboké vody 4, marking 3, vodění psa 4, nos 4, chování po výstřelu 4, přinášení 4.

Zkoušky byly perfektně připraveny a zorganizovány, s krásným slavnostním a tradičním nástupem i vyhlášením, rozhodčí posuzovali korektně a spravedlivě a počasí nám také vyšlo. Zkrátka další krásně prožitý den.

Klubové podzimní zkoušky retrieverů - Merlin - II. cena, 162 bodů  (limitní známka 2 ze slídění)

 

  

8.-9.8.2009 WT CUP Kefermarkt (A)

Vzhledem ktomu, že jsme uspěli v první části WT CUPu ve třídě E konaném v Českých Budějovicích, bylo pro nás lákavé zúčastnit se druhé části cupu konané v Rakousku. Tentokrát ale ve třídě L, kam jsme mezitím postoupili.

Všechny disciplíny až na "vodní" se konaly v lese, no spíše v lesních strání :-) Disciplín bylo celkem 5 a byly posuzované rakouskými rozhodčí Thano Kellerem (A) a Wolfgangem Harrerem (A).

První disciplína vypadala následovně: na lesní stráň byl vhozen marking a mezitím co pes nesl dummy, byl vzápětí na stejné místo dohozen druhý dummík, o kterém už pes nevěděl. Zkrátka takový poloblind. Merlin tentokrát neběžel "instinktivně" ověřit místo dopadu předešlého dummy, tedy kde už byl, ale pomocí povelů "dopředu" se mi ho nakonec nahoru po stráni podařilo dostat ;-) Obdrželi jsme 10 bodů.

Další disciplína bylo takové 2 v 1. V první části byl pes poslán na marking, bohužel terén byl nepřehledný a vůbec nebyla vidět dráha letu dummy. Merlin se zorientoval spíše pomocí sluchu, kdy dopad dummy byl slyšet, to bylo tak jediné :-) K dummy si běžel proti proudu lesní říčky, moc jsem mu pomoct nemohla, protože ho ani nebylo moc vidět. On to ale zvládnul na výbornou a po chvilce mi dummíka s radostí přinesl. V druhé části disciplíny šlo o dohledávku jednoho dummy. Něměli jsme nikdo tucha, kde dummy leží, ale pokud by byl pes dál, rozhodčí by nás upozornil. Merlin terén pěkně prohledával, nechal se i lehce navádět, ale bohužel naši práci po chvíli pan rozhodčí ukončil, s důvodem, že Merlin už v blízkosti dummy byl. Pan rozhodčí mi po skončení disciplíny dummy ukázal, ten byl schován pod vodou v potůčku. A tak jsme vyfasovali naši první wtčkovou 0.

3. disciplína byl walk-up spojený s markingem. Dummy bylo vhozeno na protější lesní stráň, mezitím pejsek musel zdolat pár teréních přechodů. Merlin to zvládl skvěle a tak získal 17 bodů.

4. disciplína byla blind s výstřelem. Když jsem se dozvěděla, co nás čeká, moc jsem tomu nevěřila, že by se nám to podařilo. Dummy leželo v lesní stráni za stromem, aby nebylo vidět. Vzdálenost asi 30 metrů do kopce po stráni. A Merlin to zvládl naprosto perfektně, krásná, rychlá, přesná práce. A tak Merlin sklidil i potlesk celé korony. A já na něj byla moc pyšná.

Poslední disciplína se odehrávala na rybníku a spočívala v jednoduchém markingu do vody. Pro nás nejjednodušší disciplína, jaká může být, říkala jsem si. Ač Merlin vyčkal na můj povel, rychle plaval tam i zpět, dummy korektně předal do ruky bez otřepání, tak si za svůj hlasitý projev ohromné radosti, který následoval ihned poté, co jsem mu řekla jeho milované slovíčko "přines", vysloužil 0.

Podle výsledků je zřejmé, že 2. a 5. disciplína současně způsobila 0 v hodnocení téměř polovině startujících pejsků ve třídě L. Ale zároveň je zřejmé i to, že někteří čeští vůdci se svými retrívry se neztratí ani na rakouských WT, jako Míša Bémová, Míša Tomcová a manželé Bubeníkovi, kterým se vedlo perfektně!

Hlavní je, že víkend jsme si perfetkně užívali. Od pátečního příjezdu až po nedělní odjezd. Bylo skvělé se opět setkat s lidmi se stejným koníčkem. A v neděli vidět třídu M a S bylo pro mě silným zážitkem, obzvláště třída S. No byl to MaSakr ;-)  Díky těmto závodům jsme si opět rozšířili obzory, načerpali zkušenosti a hlavně nabrali inspiraci do dalšího tréninku.

 

  

25.7.2009 KSZVP se zadáváním titulu CACT v Litohoři (RK-CZ)

 

Tuto sobotu jsme se vydali na další, naše už 4. vodní práce, tentokrát konané v Litohoři nedaleko Třebíče. Retrívři byli doplněni ohaři z OMS Třebíč do celkového počtu 24 psů.

Zkouška začala disciplínou klid na stanovišti, což mě trošku zděsilo a do poslední chvíle jsem se rozhodovala, zda bude na vodítku nebo volně. Nakonec jsem se rozhodla mít Merlina volně a věřit mu. Disciplína trvala opravdu poctivých 10 minut, nastoupených bylo 24 psů, jeden rozhodčí měl na starosti střežit 2 pejsky, střelci stříleli buď všichni najednou, nebo postupně, ale byly i minuty naprostého ticha, kdy jsem slyšela jak mi bije srdce :-) Konce jsme se dočkali, i když se to zdálo nekonečné a byli jsme ohodnoceni známkou 4.

A hurá na další "klidnou" disciplínu a to chůzi u nohy s vodítkem tam a zpátky volně. Dostali jsme známku 4. Po chůzi následoval marking, kde jsme byli ohodnoceni známkou 4 a pomocnou 4 z přinášení.

Další stanoviště bylo "vodní", kde jsme byli pochváleni za pěknou, rychlou a radostnou práci. Přinášení kachny z hluboké vody za 4, pomocná z přinášení za 4. Další byl handling, kde jsme obdrželi za náš výkon opět za 4 a dvě pomocné známky z přinášení opět za 4.

Na dalším stanovišti nás čekala dohledávka pohozené kachny, kus přinesl ve 2. minutě, rozhodčí mi pochválili Merlinkovo hledání, jeho styl a především jeho chuť, takže za 4. Ale za přinášení jsme dostali pomocnou známku za 3, kus mu vypadl z mordy dříve, než jsem ho stačila odebrat. Pomocná známka za poslušnost a ovladatelnost za 4.

A na posledním stanovišti, disciplíně práce v rákosí, se nám už jako většině vůdcům takhle výborně nedařilo. I když rákos vypadal na první pohled příjemně, rozhodně tomu tak nebylo. Rozhodčí mi na začátku řekli, že psa "nechtěj vidět", což se mi tak úplně nepodařilo :o) Jako každé předchozí skupině nám dali na výběr, v jaké části rákosu chceme disciplínu vykonat. Bylo nám z předchozí skupiny doporučeno, ať disciplínu vykonáme jinde, než všichni ostatní. A tak jsme učinili. Ale jak se ukázalo, zrovna šťastná volba to nebyla. S Merlim jsem šla na řadu jako první a už při prvním vyslání vidím, jak Merloš s rákosím "bojuje" a nejen to, on na něm doslova visel, zašprajcovaný, všemi 4 běhy "ve vzduchu". Jak skočil, tak skončil :-) I přesto, že psa mám statného, s rákosím to moc nehlo a připomínalo spíše zeď. Takhle nepropustné rákosí jsem ještě neviděla. Kachnu nalezl téměř ihned a za náš "boj s rákosím", které mu zrovna neumožňovalo jít do hloubky jsme obdrželi známku za 3, pomocnou známku z poslušnosti rovněž za 3 a pomocnou z přinášení za 4.

S plným počtem bodů zkoušky dokončili 3 flati, kteří si rozdělili první 3 místa. Merlin pouze se dvěmi trojkami (práce v rákosí, poslušnost a ovladatelnost) zkoušky dokončil na 7. místě.

Zkoušky byly moc pěkně připraveny a zorganizovány. Rozhodčí posuzovali korektně a spravedlivě. Potkala jsem na nich spoustu známých tváří a tak to byl pro nás velmi příjemně strávený den. Navíc jsme dostali i pozvání na všestranné zkoušky přinášení retrieverů, které se budou konat u Třebíče v září, čehož si velmi vážím a vykouzlilo mi úsměv na tváři.

Merlinek - I. cena, 129 bodů ;-) Ještě jednou gratuluji zlatíčko moje, jsi šikula a jsem na tebe moc hrdá!!

 

19.7.2009 SZVP se zadáním titulu CACT v Těšanech

Tuto speciální zkoušku vodních prací pořádal OMS Brno - venkov a MS Těšany, ale se zadáním titulu CACT. Přihlásila jsem nás a docela se i těšila, že s Merlim "potrénujeme" a hlavně nasajeme atmosféru zkoušek, což nám jako zkouškovým začátečníkům přijde vhod.

Disciplíny nám odsýpaly velmi rychle, Merlin šlapal výborně a na všech disciplínách získal samé 4 (i samé pomocné 4 z přinašení). To mi udělalo ohromnou radost, protože zatím ještě nikdy plně "vyčtverkovaný" na žádné zkoušce nebyl. Smůla nás pro tento den opustila. Navíc jsme od rozhodčích dostali pochvalu, že u Merlina to byla nejlepší práce v rákosí a že šel nejvíce do hloubky ;-)

Merlin a Vendulka byli na této zkoušce jediní s plným počtem bodů. Myslela jsem, že o vítezství rozhodne chovnost, věk (Merlin je o rok a půl mladší), ale rozhodčí nám stanovili rozstřel - přinášení dvou kachen z hluboké vody - handling. To mi přišlo vhod, protože si myslím, že tohle je naše silná disciplína. A taky že je..

Řekli nám, že jim jde v prvé řadě o přesnost provedení a čas je také důležitý, ovšem druhořadý.

Jako první šla na řadu Radka s Vendulkou (byli loš číslo 3, my los číslo 4). Rozhodčí Radce řekl, že jako první má donést levý kus. Ale i přesto to Vendulka "převzala do svých rukou" a vydala se najisto pro pravý kus. Radce se ale po chvíli podařilo Vendulku navést na kus levý, což se ale neobešlo bez velmi hlasitých povelů, oslovování, ne, tam..no povelů padlo dostatek, ale podařilo se jim to!! Vendulka odevzdávala Radce zvěř v předsednutí, sice z boku, ale sedla. Čas 1:32 sekund.

I nám rozhodčí určili jako první donést levý kus. Merlin mi po sednutí u břehu pokukoval na kus pravý. Natočila jsem se s ním směrem k levému kusu a pod povelem "dopředu", který velmi dobře zná bez váhání vyrazil správným směrem k levému kusu. Ten odevzdal a po mé časové prodlevě (dávala jsem si zbytečně načas s vysláním, nj amatér v rozstřelu :-) byl vyslán pro kus pravý. Byla to pěkná čistá práce, přesná a hlavně tichá, s jedním povelem na 1 kus ze břehu. Ale bez předsednutí a s pomalejším příchodem s druhým kusem. Čas 1:34 sekund. Tedy pouze o 2 sekundy horší než čas Radky a Vendulky, ale přece v tomto rozstřelu šlo v první řadě o provedení a ne čas..

Rozhodčí vyhlásili jako vítěze rozstřelu Radku s Vendulkou. Odůvodnili to tak, že se jim líbilo, že Radka dokázala Vendulku od špatného kusu, pro který plavala, navést na správný. Ano, to bylo obdivuhodné (i když ještě hezčí by to určitě bylo s méně povely). Nejsem si jistá, zda bych tohle s Merlinem dokázala, protože mi chodí od nohy směrem, kterým chci aby šel.

Rozhodčí ocenili především Vendulčinu ovladatelnost na vodě a proto od nich získala titul CACT, ke kterému jim gratulujeme. Jak tam bylo řečeno, oba výkony byly pěkné, jen odlišně provedené.

Já jsem naprosto spokojená z Merlinova výkonu po celou dobu zkoušek. V ničem mě nezklamal a snažil se mi maximálně vyhovět. A dostat se do rozstřelu s CH práce, pracovní fenou roku Vendulkou (Awendy Belle Moravia) vedenou výcvikářkou Radkou Ulmannovou, s fenkou s naprosto nesrovnatelnými zkušenostmi oproti Merlinovi, už to je pro nás úspěch, o kterým se mi donedávna ani nesnilo.

Takže Merlin: I. cena, 136 bodů, res. CACT, čekatel Šampiona práce ;-)

Děkuji panu Jaromíru Gratclovi za výborné přípravy na vodní práce, za jeho čas a střelbu jak z kanónu :-) A všem, co na nás ten den mysleli, za podporu na zkoušce a milé vzkazy v naší návštěvní knize. 

 

Minioslava

Merlinův web již navštívilo 10.000 návštěvníků!! Děkujeme za Vaši přízeň, že se k nám rádi vracíte a i nadále se budeme snažit na webu zachytit to nejzajímavější z našeho bohatého společného života.

10.-12.7.09 WT trénink s manžely Königovými a R.A. v Č.B. 

Na tento víkendový výcvik jsem se vydala s kamarádkou Evou a její labradorkou Laylou. V sobotu začal výcvik v příjemných 11 hodin. Skupinky byly dvě - začatečníci s paní Ortrun König a pokročilí s panem Lotharem Königem. Merlin byl zařazen mezi pokročilé. Na výcviku se nás sešel krásný počet - 16 retrieverů.
    Začali jsme disciplínou chůzí u nohy spojenou s memory markingem se 2 psy. Téměř všem nám bylo řečeno, že naše práce u nohy je "nic moc" a je třeba na ní pracovat pomocí rad, kterých se nám dostalo. Naše chůze byla opravdu nic moc, ale memory jsme zvládli pěkně.
    Další disciplína byla téměř stejná. Chůze u nohy opět s memory markingem ve 2 psech. Merlin se u chůze už více snažil a memory zvládl výborně.
    Třetí disciplína probíhala tak, že před psem zazněl výstřel směrem k položenému blindu, po té jsme se otočili a byl vhozen marking. Poprvé psa vyslat na blind a nakonec na marking. Takovou disciplínu jsme si s Merlim zkusili poprvé a splnil ji výborně ;-)
    Po pauze jsme vlítli na walk up s dalšími 5 labíky, vlastně na 2 walk upy, mezi nimiž byla pauza. Dummy padaly před nás, do stran a dozadu se psi posílali na asi 50 metrový blind přes cestu do maliní, kde byl skryt. Merloš mě ve walk upu pěkně fungoval, byl steady a až na jeden memory si všechny místa dopadu pěkně pamatoval. Jen ten blind nám dal pokouřit, to už pro nás byla vyšší dívčí a na takový level si budeme muset ještě nějakou "chvíli" počkat.
    Druhý den v neděli se nám věnoval Tomáš Nováček. Začali jsme markingem se svádivým dummy vhozeným pod nohy, to na nás bylo až moc svádivé :o) a pak následoval double marking. Poté jsme se přemístili do lesa, kde nás čekal poloblind. A nakonec jsme se přemístili na louku k rybníku, kde se pokračovalo opět doublem a markingem přes rybník. U markingu přes rybník byl Merloš obzvláště kouzelný :-)) Při nejkrásnějším slůvku "přines" samou radostí opravdu vybafl, plaval pěkně směrem k dummy, po vylezení na břeh dummy uchopil a přemýšlel, zda za mnou zpátky přes rybník nebo rybník oběhnout. Jako doposud jediný si to vyhodnotil tak, že když to vezme kolem rybníku, bude u mě určo dříve. Nasadil svůj trysk a ani skupina vůdců s retrívry, která mu stála v cestě, ho nijak neznejistila a prosvištěl jí jako blesk přímo za mnou ;-) Z oběhnutí rybníka jsem nadšená nebyla, ale po takovém razantním návratu jsem se na něj opravdu zlobit nemohla. A následně si Hany od Marcelky tuto situaci vyhodnotila také jako Merlin. Po návratu na stanoviště jsme ještě udělali walk-up a spokojeně se rozjeli zpátky do svých domovů.
    Víkenďák byl naprosto vynikající, dal mi opět plno podnětů k přemýšlení, tipů, rad a návodů, jak dále s Merlim pracovat. Velký dík patří výborným a zkušeným trenérům a všem, co se na této akci podíleli, především Retriever Academy za uspořádání a organizaci.

6.7.2009 Klubová zkouška ze speciální vodní práce CACT v Hodoníně - KCHLS 

Po vodních prací ve Švábenicích jsme dojeli večer domů, šli se na pár hodin vyspat a už brzy ráno vstávali na další klubové vodní práce konané v Hodoníně. Zbyl na mě los číslo 13, což znamenalo, že v naší skupině budeme chodit na disciplíny jako poslední. Rozhodčí zůstavali na svých stanovištích a my vůdci jsme se točili. Začali jsme disciplínami práce v rákosí a dohledávka pohozené kachny. Merlina jsem na slídění vyslala s povelem "hledej", hustý rákos prohledával výborně, takže jsem pár minut stála na místě a pak pomalinku postupovala kupředu za slídícím Merlošem. Když už se 10-ti minutové slídění uchýlilo ke konci, rozhodčí nám vhodil kačenu, ne ale ve směru kupředu před slídícího psa, ale na místo, kam jsem ho vyslala poprvé, které tedy samozřejmě co nejintenzivněji prohledal. Samozřejmě to vedlo k tomu, že se mu do místa, které před 10 minutami pečlivě proslídil už zrovna nechtělo..vyběhl z rákosu, nasál a doběhl k pohozeným kačenám na trávě u rákosu, ty ale pro něho nebyli a tak mu je pan rozhodčí vzal..bylo mi ho opravdu líto, on svůj úkol splnil, kachnu našel, ale byla mu vzápětí odebrána. A pro mě jako vůdce začala docela dřina, ho zpátky dostat a udržet v místech, které už tak pečlivě proslídil a nic tam předtím nebylo. Nakonec se mi to podařilo, kachnu přinesl, ale obdrželi jsme známku 2 ze slídění, která nás hned ze startu hodila do II. ceny :-(

Hned vzápětí mě další "překvapení" čekalo na disciplíně dohledávka pohozené kachny. Nastoupíme na disciplínu a pan rozhodčí mi řekne, že mám psa poslat pomocí handlingu na asi 40-50 metrů dopředu a tam u toho stromu ho vzápětí poslat doprava k rákosí!!! A světe div se, nám se to napodruhé podařilo!! Měla jsem z toho strašnou radost a mohla jsem poděkovat našemu WT výcviku. Pan rozhodčí mi řekl, že čas dohledání kachny je na známku 4, ale za mé povely (bez kterých by to jinak nešlo) dostaneme známku 3..?

A další novinkou na tomto stanovišti bylo, že pokud pes se zvěří nepředsedne, dostane pomocnou známku z přinášení za 3. Na tohle jsem taky koukala jak z jara..

Další disciplíny se konaly jiném stanovišti na rybníku. Přinášení kachny z hluboké vody bylo výborné, takže za 4. Přinášení 2 kachen z hluboké vody - handling, tam jsme se opět výborně předvedli, takže za 4. Pak následovalo vodění, opět bez problému, takže za 4.

Na dalším stanovišti následoval marking a chování na stanovišti. Na markingu se Merlin předvedl výborně, rozhodčí ještě dodali, že kdyby to neviděli, tak by nevěřili, že takový mohutný pes, může být až tak rychlej a že mi to asi musí dát fušku takové torpédo zastavit :-), takže marking za 4. Na disciplínu chování na stanovišti jsem se rozhodla nastoupit s uvázaným Merlinem na vodítku. Uvázání "stojí" bod dolů, ale nebylo už o co bojovat, z první disciplíny jsem věděla, že jsme ve 2. ceně a tak je zbytečné riskovat. Navíc jsem měla trochu obavy, aby nepředvedl stejnou komedii jako ve Švábenicích. Každopádně jsem byla velmi mile překvapena, šťastná a pyšná, že Merlin po celou dobu nevydal ani hlásku, pozorně seděl, koukal a ani nedutal. Takže za vodítko známka 3. A celková známka za přinášení za 4.

Merlin tyto zkoušky dokončíl ve II. ceně (limitní známka 2 ze slídění), s počtem bodů 123 na I. cenu. Na Merlina jsem opravdu pyšná a hrdá. Vydržel krásně pracovat po oba dny zkoušek. O to víc mě mrzela zbytečná 2 ze slídění, které být nemuselo...když jsem zjistila, že dokončení těchto zkoušek v I. ceně by pro Merloše znamenalo obdržení titulu res.CACT a čekatelství CH práce (CACTovým labradorem byla CH práce Vendulka, takže čekatelství by přešlo na nás). No co už, i tak jsem s jeho prací velmi spokojená, zvláště u takto mladého a zatím nezkušeného pejska a věřím, že nás naše "zkoušková smůla" brzy opustí.

 

5.7.2009 Klubová zkouška ze speciální vodní práce CACT ve Švábenicích - KCHLS 

 

Tento den jsme se vydali na naši první zkoušku z vodních prací pořádanou KCHLS. Zkouška se konala ve Švábenících, ve výborném terénu a za slunečného počasí, jen ke konci zkoušek s pár kapkami deště.

Vybrala jsem si číslo 19, což pro nás znamenalo, že v naší skupině budeme chodit na disciplíny jako předposlední. Rozhodčí byli umístění na 3 stanovištích a my jsme se u nich točili. Začali jsme "na vodě". Jako první disciplína byla přinášení kachny z hluboké vody, byli jsme ohodnoceni známkou 4 a pochvalou. Další byla přinášení 2 kachen z hluboké vody - handling. Handling jsme zvládli naprosto výborně, přes jediný povel ze břehu "dopředu" se mi ho krásně povedlo navést přímo na kachnu a stejným způsobem i na druhou kachnu. Takže za 4 opět s pochvalou. Po té jsme se přemístili na další stanoviště, kde nás čekaly disciplíny marking a vodění psa. Na markingu  Merlin přelítl zvěř asi o 10 metrů (občas to jen tak hned neubrzdí, je až moc rychlej..), ihned se otočil (žádné dosliďování), popadl zvěř a pádil za mnou. Rychlá práce, ale za "přelítnutí" jsme byli ohodnoceni známkou 3. Na další disciplíně jsme za vodění psa obdrželi známku 4. Po pauze jsme se přemístili na další stanoviště, kde probíhaly disciplíny dohledávka pohozené kachny a práce v rákosí. Na dohledávce pohozené kachny, kde je časový limit 10 minut, ji Merlin zvládnul vyčmuchat a přinést za 40 sekund :-), takže za 4. Pak následovala práce v rákosí, kde musel proslídit daný terén a na konci slídění před slídícího psa vhodí rozhodčí kachnu do rákosí tak, aby to pes neviděl. Merloš kachnu velmi rychle nalezl a přinesl, takže známka 4. Všechny pomocné známky z přinášení zvěře byly za 4, takže výsledná známka z přinášení za 4. Poslední disciplína byla chovaní na stanovišti, byla jsem si jistá, že Merlin od mé nohy do rybníka nevyběhne, mezitím co budou padat výstřely z každé strany, takže jsem se rozhodla absolvovat tuto disciplínu na volno. Bohužel Merlinovo chování nebylo zcela korektní, kňučel, naříkal, že už by chtěl něco nosit, takže jsme byli spravedlivě ohodnoceni známkou 1, která je limitní a i přes Merlinovu výbornou a chvályhodnou práci po celý den zkoušky na všech disciplínách, nás tato limitní známka svrhla do II. ceny, ovšem s pěkným počtem bodů 122 na I. cenu.

Pro nás to byly první klubové zkoušky, kde Merlin byl nejmladším labradorem, probíhaly naprosto bez problému a byly výborně zorganizovány.

 

20.6.09 WT Milovice, aneb jak se ze mě stal L-kový pes

 

Fotogalerie ZDE

Tento pátek jsme si udělali další "WT výlet" a to do vzdálených Benátek nad Jizerou. Plán byl jasný - zúčastnit se závodu ve WT posuzované Ing. Bohumilem Kovářem a Martinem Rytířem. V pátek jsme vyjeli, ubytovali se v Hotelu Venezia a vypravili se do blízkého motorestu, který už obývalo pár WT-čkářů. A v sobotu ráno to vypuklo. Na posilnění jsem přibalila mandlovou medovinu, ale i přesto mě nervozita neoupouštěla a ve třídě E se nám nedařilo podle mých představ. Konkrétně tedy na prvním stanovišti (disciplíně č. 3) - memory markingu, Merlinovi jsem neřekla "zůstaň", což způsobilo jeho vyběhnutí (naštěstí jsem ho ihned přivolala, ale ztráta poloviny bodů) a navíc si špatně zapamatoval místo dopadu, takže z 20 možných bodů jsme obdrželi pouhé 4 body :-( Na další disciplíně - dohledávce - jsme obdrželi 12 bodů. Při prvním vyslání s povelem "hledej" vyrazil jak neřízená střela, což bohužel způsobilo, že byl mnohem dál než bylo potřeba, tak jsem si ho musela přivolat, znovu vyslalat tím správným směrem k dummíkům a ve vhodné chvíli mu stihnout připísknout :-) Jinak jsem už byla spokojená a z korony byl pochválen za svůj "drive". Další disciplína byla marking v lese, kde Merlinův výkon byl perfektní a také obdržel známku 20. A poslední disciplína byla marking přes spadlou břízu, opět výborný výkon, takže za 20 :-)

Merlin se ve třídě E umístil na 8. místě s hodnocením VELMI DOBRÝ!

Po třídě E následovala krátká pauza. Když jsem zjistlila, že pár E-čkařů zkusí štěstí ve třídě vyšší (tedy v L), řekla jsem si, že když už jsme tu a Merloš by si určitě ještě rád zapřinášel, tak si ty "L-ka" opravdu jen vyzkoušíme a bude to pro nás takový trénink. Navíc jsem si přála vědět do budoucna, jak ty L-ka vypadají, ale rozhodně třídu E se mi opouštět nechtělo..

Nastoupili jsme na disciplínu a jakoby zázrakem ze mě veškerá nervozita spadla, šli jsme to opravdu jen zkusit!! 1. disciplína byla marking, asi 50 m dlouhý a při návratu  psa k vůdci bylo na stejné místo položeno dummy - poloblind. Merlin dostal 18 bodů :-) 2. disciplína byla marking do vysoké trávy, chvilku hledal, takže 12 bodů. 3. disciplína byla double marking - 19 bodů. Poslední, tedy 4. disciplína byla poloblind na asi 30 metrů. Došli jsme na stanoviště, rozhodčí mi ukázal, kde dummy leží, zazněl výstřel a já vyslala Merloše. Krásně se mi ho povedlo vyslat opravdu přímým směrem přímo k dummy, ani nebylo potřeba připísknout - 20 bodů :-)

Před vyhlášením mi dokonce bylo od obou rozhodčích i Petra Bubeníka řečeno, že v E-čkách už nemáme co dělat a do L patříme :-)

Merlin si ve třídě L vyběhal krásné 2. místo s hodnocením VÝBORNÝ!!! Obdržel krásný pohár, pár dobrot, krásné zelené WT vodítko a speedy dummy ;-)

Takže Merlinku, mooooc gratuluji, jsi borec a vítej ve třídě L !!!

P.S. Velké poděkování patří manželům Bubeníkovým, kteří tyhle wt zorganizovali, poté co WT Karlovy Vary byly zrušeny. A samozřejmě také velké díky patří pánům  rozhodčím a všem, kteří se WT zúčastnili a společně vytvořili velmi přátelskou atmosféru.

5.6.09 WT trénink na Zahradišti

V pátek jsme si zajeli potrénovat do nám již známého Zahradiště, kde probíhal kromě příprav na ovvr i výcvik na WT, kterého jsme se zúčastnili i minulý měsíc. Naše skupinka cvičila pod vedením Radima Siebera, který si pro nás připravil hned několik zajímavých disciplínek. Jako první disciplínou byl klasický jednoduchý marking, po něm následoval memory marking a nakonec double marking. Po obědové pauze přišel jako první na řadu aport z vody, následoval marking do nepřehledného terénu, poloblind, dále marking do vyššího porostu, marking vhozený na pole, ke kterému se pejsek dostal přes strouhu a stráň plnou kopřiv a nakonec jsme cvičení zakončili walk-upem, kde jsem Merlina vedla na volno mezi dalšími čtyřmi retrievery. Tento den se Merlinkovi dařilo, především si výborně pamatoval všechny místa dopadu dummy a pracoval s elánem a chutí jeho vlastní.
 
Pár fotografií ZDE

 

23.-30.5. Vodní záchranářské práce ve Fažaně v Chorvatsku

 

Konečně se Merlin dočkal svého "dárečku" k 2. narozeninám!!
O naší výborné dovolené u moře spojené se záchranářským výcvikem vodních prací
se dozvíte více ZDE ;-)
 
Fotografie naleznete v galerii, nebo přímo ZDE. Doplněno o fotky od Borůvky - děkujeme!!

 

 

 

16.5.09 WT CUP České Budějovice

 
Ve dnech 16. a 17. května nedaleko Českých Budějovic, v revíru Milíkovice, probíhala 1. společná pohárová soutěž Bohmen - Muhlviertel - Cup pořádaná Retriever sportem CZ a Rakouským Retriever clubem.
 
Druhý working test této pohárové soutěže se uskuteční ve dnech 8. a 9. srpna 2009 v rakouském Kefermarktu, v okolí zámku Weinberg.
 
Posuzování mají na starosti páni rozhodčí Athanasios Keller (A) a Ing. Bohumil Kovář (CZ).
 
Ve třídě E nás čekal marking, walk up, marking rybník, chůze + dohledávka. Startovalo 22 retrieverů, závody dokončilo 10. Výsledky ZDE
 
Merlinek - 56 bodů/80, hodnocení dobrý, celkově 8. místo :-)
 

 

Byli jsme rádi, že jsme po delší době opět navštívili České Budějovice, které jsme navštěvovali za účelem výcviku v Merlinově ranném věku.
V pátek jsme přijeli, trošku se zabydleli a navštívili Tomáše N. V sobotu jsme si zanosili a v neděli obdivovali třídy M a S. Po celý víkend jsem byla ve společnosti WT nadšenců, tudíž na programu nebylo nic jiného, než naši nejmilejší a já byla ve svém živlu - můžu celé 3 dny mluvit jen o retrívrech a nikdo mě nebude mít za blázna :-)  Byl to moc fajn víkend !!!

 

7.-10.5.09 Výcvikový pobyt s přípravou na WT v Zahradišti

I přesto, že tato pobytová akce v režii manželů Sieberových byla spíše pro "ovvrkáře", kteří byli zastoupeni v hojném počtu, našlo se zde i pár lidí, kteří přijeli za stejným cílem jako my - pocvičit si na WT.

 

Výcvik probíhal v nádherných terénech. Na programu byl marking (i přes rybník :-), double, memory, blind, dohledávky a walk up. S Merlošem jsme si pěkně pocvičili a na některých disciplínách mě mile překvapil.

 

Na této pobytovce panovala velmi příjemná a přátelská atmosféra. Ve čtvrtek jsme dorazili  a proběhlo rozdělení do skupinek, v pátek i v sobotu jsme cvičili a v neděli se konali OVVR, které úspěšně dokončila Merlinova kamarádka Layla (Eleanora od Himalájského Cedru) - ještě jednou moc gratulujeme!!
 
 

25.4.2009 WT výcvik v Mitrově

Tuto sobotu jsme se zúčastnili WT tréninku opět pod vedením Martina Incédiho v nám již známém Mitrově. Parádně jsme si pocvičili, disciplíny byli na úrovni a výborně promyšlené. Moc se mi trénink líbil a s Merlim máme další inspiraci pro výcvik.

 Foto z www.aisha.topic.cz - děkujeme! 

18.4.2009 WT Konopiště

Dne 18.4.09, v sobotu, jsme se vydali na naše úplně 1. WT, které se konaly na Konopišti u Prahy. Tyto zkoušky pískala Ing. Eva Černá s Radimem Sieberem. Přihlásila jsem nás opravdu na poslední chvíli s hlavním cílem zjistit, jak to na těch WT vůbec chodí, jak to probíhá, na co si dávat pozor..zkrátka abych věděla, what´s go :-)
 
Po příjezdu proběhla veterinární kontrola a poté následoval odchod do honitby. Celé se to neslo v duchu přátelské atmosféry a mě ani nepřišlo, že jsem na zkoušce. Když jsme dorazili na místo činu, seřadili jsme se podle tříd (E, L, M) do nástupu a probíhalo losování čísel. Na mě zbylo číslo 4. Což znamenalo, že jsem v 1. skupině a čekají mě disciplíny 1, 2 a 3 u Ing. Evy Černé.

Při odchodu na 1. disciplínu jsem lehce znervózněla, začalo mi hlavou běžet, co mě asi čeká, co si na nás rozhodčí vymyslí a co mám vůbec dělat? :-) Ale při příchodu na disciplínu jsem znervózněla ještě víc..jednalo se o marking, kdy s výstřelem je dummy odhozen přes řeku na protější břeh - cestu. Říkám si, 1. disciplína + voda a nažhavenost psa, to nemusí dopadnout zrovna úspěšně. Při příchodu na disciplínu tedy dávala rozhodčí na výběr, buď bude pejsek na vodítku, ovšem s penalizací poloviny bodů nebo bez vodítka, ale při vyběhnutí získá 0, která znamená odchod ze hry. Odvětila jsem, že mu věřím a že to risknem. Což se posléze ukázalo jako správná volba a mé obavy byly naprosto zbytečné.

2. a 3. disciplína probíhala současně. Takové 2 v 1. Na disciplínu nastoupili 2 pejsci se svými vůdci, byli jsme vedle sebe a před námi byla prudká lesní stráň, z které se po chvíli začali ozývat výstřeli, hluk, řvaní a zvuk imitující kachnu. Byl to opravdu pořádný kravál. Poté, co hluk skončil, probíhala chůze u nohy do oblouku a skončilo se na výchozím bodě, kde jsme stáli původně. No a nakonec byl pes vyslán na dohledávku. Jen co jsem Merlinovi řekla kouzelné slůvko "hledej" byl okamžitě fuč, mimo můj dohled a mě nezbývalo nic jiného než mu věřit a vše nechat na něm. Nic jiného mi ani nezbývalo. No a po chvíli vidím opravdu nádherný pohled na Merlina, jak za mnou doslova letí s dummy v hubě, div si nezlámal nohy :-)

Vyslání na dohledávku

Návrat z dohledávky

 

4. a 5. disciplína probíhala u rozhodčího Radima Siebera. 4. disciplína vypadala následovně: na určeném místě se pes odložil a vůdce se vzdálil na 10,15 kroků. Poté padl výstřel a současně s ním byl odhozen dummy. Na pokyn rozhodčího se vůdce vrátil ke psovi a vypustil ho na marking přes 2 klády. No byl to trošičku memory, protože pes ztratil oční kontakt s místem dopadu dummy při návratu svého pánečka, na kterého koukal, když se k němu vracel. I zde projevil svoji chuťovost, takže klády pro něj rozhodně žádnou překážkou nebyly.

 

5. disciplína se odehrála na rybníku, spočívala v markingu. Dummy byl odhozen současně s výstřelem do rybníka a na pokyn rozhodčího (jako na každé disciplíně) se pes vyslal. Jen ta vzdálenost mě trošku vyděsila..mezi břehem rybníka a místem vysílání to bylo dobrých 40 kroků. Naštěstí i zde mě Merlin nezklamal a dummy neupustil a odevzdal do ruky, jako na všech disciplínách. Ale pro jistotu jsem použila pomocný povel "drž", přece jen, na takovou vzdálenost jsme to nikdy netrénovali.

 
 
Co té mé čokoládce ale musím vytknout, abych nebyla jen u pochval, bylo zakňučení, které v našem případě vedlo k penalizaci bodů, i když to bylo provedeno skvěle. I přes tohle jsem na něj velmi hrdá. Prokázal svoji chuťovost i nadšenost v přinášení, za což dostal pochvalu i od obou rozhodčích. A to, že zkoušky byly asi náročnější dokazují i výsledky. V naší třídě E startovalo 16 psů, dokončilo 9. Ve třídě L startovalo 9 psů, dokončili 4 a ve třídě M startovali 4 a dokončil 1.

 

A celkové zhodnocení - Merlin - 76 bodů/100, na celkovém 7. místě a hodnocení velmi dobrý !!!

 

Za nádherné zdokumentování Merlina v akci děkuji Evči. Fotografie z WT Konopiště najdete na jejich webových stránkách www.retrivri.cz nebo ZDE.

 

8.4.09 se Merlin stal CHOVNÝM PSEM!

 

4.4.09 Oslava narozenin!

V sobotu jsme s Merlinkem oslavili jeho 2. narozeniny. Čas letí jako voda a já mu přeji do dalších let, aby zůstal takovým jakým je..zdravým, čilým a tím nejhodnějším parťákem. V sobotu jsme to spolu pěkně oslavili a na pár foteček se můžete podívat ZDE. A hlavní "dáreček" pro Merlinka? Na ten si bude muset počkat do května :-) - bude stát za to !!! :-)

Největší radost měl samozřejmě z dortíku, který obsahoval i plody moře :-)

 

20. - 22.3.2009 WT víkend v Mitrově !

Tento víkend jsme s Merlim pojali jako naši "malou dovču", spojenou s tréninkem a to jsme ještě netušili, že ji strávíme s tak skvělou partou lidí. Z Brna jsme vyrazili v pátek odpoledne a řítili se směr Mitrov :-) Ubytování bylo zajištěno v lesním penzioně Podmitrov, kde o nás bylo výborně postaráno. Páteční večer (večírek :-)  neměl chybu a v sobotu ráno začal výcvik pod vedením Martina Incédiho. Byli jsme rozděleni do pár skupinek, které se točily dopo, odpo po celý víkend. Trénovalo se všechno možné, podle úrovně pejsků. Okolí nám nabízelo výborné terény pro výcvik a disciplíny byly skvěle promyšleny a sestaveny. Děkujeme za super organizaci a výcvik.

Fotogalerie od Zuzky
Fotogalerie od Beňous team

 

7.3.2009 Výcvik RS-CZ v Třebíči

Tuto sobotu jsme se tentokrát vydali zatrénovat do Třebíče. Ve skupince jsme byli se zkušenějšími, staršími pejsky a výcvik byl velmi pestrý. Na programu byla práce u nohy, jednoduchý marking, marking přes překážku, double marking, stopka, vysílání vpřed, dohledávka. S Merlinkem jsme si výcvik užili a náš mini výlet zakončili posezením u oběda při zpáteční cestě do Brna.

6.3. nové fotografie za únor v galerii

 
 
 
  

 

PF 2009

Přejeme všem našim přátelům a známým mnoho štěstí, úspěchů a splněných cílů s pejskem v Novém roce!
 
I my si dáme pár předsevzetí, především pracovní cíle, které se budeme snažit v Novém roce dodržet.
 
K + M

6.12.08 NVP Nowa Ruda

Jako poslední výstavy v tomto roce jsme se zúčastnili národní výstavy konané v Nowé Rudě. A dopadli jsme opravdu výborně. Merlin si dovezl stříbro :-)

Merlin - VÝBORNÝ 2 - Petr Řehánek (CZ)

 

Z listopadu..

19 měsíců

15.11.08 Mezinárodní výstava psů v Praze

Ani tento víkend jsme neváleli šunky doma a vydali se na výstavu do Prahy. V naší třídě bylo nahlášeno 12 psů, takže jsem si řekla, že aspoň pro tu "výbornou" si zajedeme. Ovšem po té, co jsem se dozvěděla, že náš pan rozhodčí v předchozí třídě mladých zadal pouze 3 psům z 11 známku "výborný", tahle myšlenka mě rychle opustila. V naší třídě - mezitřídě nastalo posuzování a po té selekce. Z 12 psů obdrželo známku "výborný" 5 psů. Pan rozhodčí byl velmi přísný, i za zavrčení vyloučil psa z posuzování, což ovšem schvaluji. I když jsme si domů neodvezli žádný titul, tak obdržené 4. místo u tak přísného rozhodčí pro mě bylo "výhrou."

15.11.08 MVP - VÝBORNÝ 4 - Iuza Beradze (Gruzie)

  

1. - 2.11.08 Mezinárodní výstava psů + speciální výstava retrieverů v Nitře

Tento víkend jsme strávili ve výstavních kruzích u našich zahraničních sousedů. Byla to pro mě krásně vydařená mini-dovolená s Merlinkem. V sobotu ráno jsme vyrazili na výstavu a po posouzení následoval obídek, poté jsme se procházeli městem, koukli na pár památek a významných ikon města, nakonec na večeři a ubytování jsme měli zajištěné v hotelu na hlavní třídě. V neděli ráno jsme odjeli opět na výstaviště, ale tentokrát po posouzení rovnou domů.
Naše třída byla po oba dny nabitá. Pro nás bylo nevýhodou, že rozhodčí upřednostňovali spíše žluté psy. Ale oba dny byl zhodnocen jako VÝBORNÝ. V posudcích zazněla chvála velké samčí hlavy, pefektního krku, úhlení, hloubky a šířky hrudníku, výborné hřbetní linie...

1.11.08 MVP - VÝBORNÝ - Elena Ruskovaara (FIN)

2.11.08 SVR - VÝBORNÝ - Richard James Keizer (GB)

 

25.10.08 Podzimní zkošky v Neslovicích

I tento víkend jsme nezaháleli a byl opět ve znamení zkoušek - podzimních. Zkoušky se konaly za velmi chladného počasí v obci Neslovice. Zkoušek se zúčastnili i naši přátelé ze společných cvičeních - Romana s Agátkou, která zkoušky dokončila v I. ceně a Ivana s Bruníkem, který je dokončil ve II. ceně. Gratulujeme!

Merlin opět potvrdil své kvality :-) -  I. cena, 166 bodů, lovecká upotřebitelnost!

v 18-ti měsících

Zhodnocení Merlina - Velmi temperamentní pes

 

zleva: Romana s Agátkou, Ivana s Bruníkem a já s Merlim

Těmito PZ skončila Merlinkovi jeho první a malinká zkoušková sezóna. Během třech měsíců složil 4 zkoušky, všechny v I. ceně. Jsem na něj moc hrdá a těším se s ním do další práce. Je to moje sluníčko.

 

18.10.08 PODZIMNÍ ZKOUŠKY v Rohozné

I přesto, že jsme 18.10. byli přihlášeni na národní výstavu konanou v Brně, dali jsme přednost podzimním zkouškám, na které jsme se v poslední době připravovali. Zkoušky se konaly za slunečného, ale chladného počasí v obci Rohozná. Pořadateli byl OMS Jihlava s MS Rohozná.     
    Zkoušek se zúčastnilo 6 malých plemen -  4x LR, 1x FCR a 1x AC, ve velkých plemen startovalo 18 psů.
V 9 hodin ráno proběhl slavnostní nástup, prezence, veterinární kontrola a poté následoval odchod do honiteb, kde následovalo posuzovaní.
    Posuzovalo se slídění s dohledávkou, přinášení vlečené pernaté, přinášení vlečené srstnaté, nos, přinášení kachny z hluboké vody, chování po výstřelu, vodění psa, poslušnost a ovladatelnost, marking a přinášení. Merlinův výkon byl ohodnocen převážně známkami 4, takže zkoušky dokončil s výsledkem:

Merlin I. cena, 169 bodů, lovecká upotřebitelnost !

v 18-ti měsících

Merlin "Almighty Wonder Tostadeo" a Vendulka "Awendy Belle Moravia" - vítěz malých plemen! Gratulujeme! 

Zhodnocení práce psa a chování vůdce: Pes dobrých loveckých vlastností. Vůdkyně mladá, ale zkušená. Ukázněná.

 

Velký dík patří organizátorům, protože zkoušky byly skvěle zajištěny, terény byly výborné a ceny hodnotné. Dále milé koroně, pánům rozhodčím no a abych nezapomněla, největší dík si zaslouží samozřejmě parťák Merlin

Fotografie z PZ naleznete ZDE nebo ve fotogalerii.
 

 20. - 21.9.08 Dvoudenní klubová výstava RK-CZ v Brně

20.9. Merlin - VÝBORNÝ !!  rozhodčí Mrs Carol Reynolds (kennel Carromer´s)

21.9. Merlin - VÝBORNÝ !! rozhodčí Mr Mervin Reynolds (kennel Carromer´s)

6.9.08 Zkoušky vloh (ZV) v Netíně

Merlin si vedl parádně, zkoušky dokončil v I. ceně se 169/172 body !!!!

Zhodnocení práce psa: pes výborných loveckých vlastností

 

 31.8.08 Náš 2. lovecký výcvik se zaměřením PZ

Musím říct, že ten Merlin mě neustále mile překvapuje. Vede si opravdu výborně, vzhledem k tomu, že se zvěří cvičíme chvíli. Důležité pro mě je, že ho lovecký výcvik baví, což projevuje při své obrovské chuti do práce.
Trénovali jsme přinášení kachny z hluboké vody, vlečky srstnaté a marking bažanta. Merlinkovou nejoblíbenější disciplínou jsou nejspíš vlečky, které i přesto, že jsou pro něj zcela nové, vypracovává perfektně.

návrat z vlečky srstnaté, předávka

 přinášení kachny z hluboké vody, marking bažanta

30.8.08 Mezinárodní výstava psů Mladá Boleslav

I přes obrovskou vzdálenost se nám cesta vyplatila. Merlin zaujmul krásné 3. místo ! Děkujeme rozhodčí Zdence Jílkové.

Merlin - VÝBORNÝ 3 !

23.8.08 Náš 1. lovecký výcvik s přípravou na PZ

Merlin si vyzkoušel přinášení kachny z hluboké vody, marking bažanta, dokonce i zajíce, s kterým se dnes setkal poprvé a bez váhání ho přinesl šikulka moje. Měl premiéru i ve vlečkách, které na to, že je vypracovával poprvé, tak mu šly opravdu výborně! Mám velkou radost.
Bylo to skvěle strávené odpoledne.

 

17.8.08 Merlin splnil veškeré PODMÍNKY CHOVNOSTI !!

17.8.08 Ověření vrozených vlastností retrieverů (OVVR)

Merlin složil OVVR pod patronací RK-CZ, s výsledkem: 

Merlin -  I. cena, 222 bodů, zvěř !!

Zhodnocení práce psa: pes výborných vlastností

29.7.08 Vyšetření očí PRCD

Na květnové klubové výstavě KCHLS se Merlin podrobil odběru krve kvůli testování dědičné slepoty u psů, anglicky nazývané "Progressive Rod - Cone Degeneration" (prcd, česky progresivní degenerace tyčinek a čípků).
A včera mi přišel dopis z ústavu živočišné fyziologie a genetiky, jejichž výsledky jsou v souladu s výsledky těchto testů prováděných referenční laboratoří Optigen v USA, s výsledkem:

Merlin - PRCD CLEAR !!!!

26.7.08 Krajská výstava psů v Žebětíně

Merlin VÝBORNÝ 1, VÍTĚZ TŘÍDY, KRAJSKÝ VÍTĚZ 08 !!

Rozhodčí Drsc. Ing. Jaromír dostál

Strašnou radost mi udělali poslední slova pana rozhodčího Dostála..že Merlin by měl zůstat na výstavě úplně jako poslední (Vítěz výstavy), aby se na něj mohli všichni dívat..

 

11. - 13.7.08 Výcvik na WORKING TESTY v Českých Budějovicích

Opět pod vedením Thano Kellera !!

 

2x Klubová výstava retrieverů KCHLS v Hluboké nad Vltavou

10.5.08 Merlin obdržel známku VÝBORNÝ od belgického rozhodčí Jeffa Verrese (kennel Lucifer´s Delight)

11.5.08 Merlin opět obdržel hodnocení VÝBORNÝ od rakouské rozhodčí Suzanna Hoger

 

29.4.08 RTG vyšetření na DKK i DLK

 

DKK 0/0   DLK 0/0

Včera jsem se dozvěděla tu nejkrásnější zprávu - došly mi výsledky rentgenového vyšetření na dysplazii kyčelního a loketního kloubu posuzované MVDr. Milanem Snášilem..a výsledek?? Ten nejkrásnější jaký může být..naprosto negativní !!

 

4.4.08 První narozeniny !!

Dnes je Merlinkův velký den, společně jsme oslavili jeho první narozeniny !!

 

21. - 23.3.08 Výcvik na WORKING TESTY v Českých Budějovicích

Výcvik pod vedením rakouského elitního vůdce Thano Kellera !

15.3.08 Výcvikové setkání s CHS Royal Standard & Via Brunensis

Cvičili jsme aporty, chůzi u nohy, přivolání, prezentaci v kruhu a dostali jsme spoustu rad, jak naše labradory předvádět na výstavách. Děkujeme za příjemně strávenou sobotu.

Obr. 1: Clide & Merlin / Obr. 2: zleva - Clide Calm River, Almighty Wonder Tostadeo, O´Sofinas Play the Game, Best of Royal Standard, Classic Black Royal Standard, Jim Beam Royal Standard, ?.

 

18. - 20.1.08 Výcvik na WORKING TESTY v Novém Městě na Moravě

zleva: Merlin, Monty

12.1.08 Národní výstava psů v Olomouci

 Merlin - VÝBORNÝ 4

Dnes se Merlin poprvé předváděl ve třídě mladých. Jeho show temperament se nezapře :-) předváděl se krásně, i přesto, že ve výstavním kruhu se naposledy ocitl v září.

 

Merlinek dostal od paní A. krutské známku výborný 4 jako nejmladší pejsek s hodnocením "výborný" - minulý týden před výstavou oslavil svůj 9. měsíc života (třída mladých od 9 - 18 měsíců).

 

 NOVINKY 2008

Krásné prožití vánočních svátků a šťastný Nový rok vám přeje Kristýna & Merlin

27. - 29.12.07 Výcvik na WORKING TESTY ve Zbraslavy

23. - 25.11.07 Výcvik na WORKING TESTY v Českých Budějovicích


 

2.11.07 Návštěva u chovatelky

12.-14.10.07 Výcvik na WORKING TESTY ve Vanově


 

29.9.07 Klubová výstava RK-CZ Panská Lícha

 Merlin VELMI NADĚJNÝ 1 !!

S Merlinem jsme naši 1. výstavní sezónu zakončili na klubové výstavě RK-CZ. A to rovnou vítězstvím v nezvykle početné třídě štěňat. A proto si téhle výhry nejvíce cením. Rovněž i krásného posudku od zahraniční rozhodčí Mrs Rawlinson (kennel Halishimoor).

 

15. - 16.9.07 2x Klubová výstava KCHLS v Českých Budějovicích

Merlin - 15.9. VELMI NADĚJNÝ 4   (Mr Martin O´Donoghue - Irsko)

             16.9. VELMI NADĚJNÝ 3 (Mrs Angela Hancock - Irsko)

10.9.07 Výcvik retrieverů v Popůvkách

8.9.07 Národní výstava psů v Brně

Merlin VELMI NADĚJNÝ 2 !

1.9.07 Mezinárodní výstava psů v Mladé Boleslavy

Merlin vyhrál ve třídě štěňat ! VELMI NADĚJNÝ 1 !

29.8.07 - 1.9.07 Výcvikový pobyt retrieverů v Lázních Bělohrad

S Merlim jsme zúčastnili dalšího výcvikového pobytu, tentokrát pořádaného CHS Royal Standard & Via Brunensis. Cvičila s námi a naše dotazy zodpovídala i MVDr. Eva Čerešňáková (CHS Rescator).
Merlin byl zařazen do skupiny štěňátek, kde jsme cvičili základní poslušnost a aportování v terénu i z vody. Na programu byla i příprava na výstavu. Nácvik výstavního postoje, prezentace v kruhu, úprava srsti, správné předvedení.

18.8.07 Kvalifikace na Crufts

Merlinkův táta Best of Royal Standard byl na MVP v Bratislavě kvalifikován na CRUFTS 2008 jako 2. Labradorský Retriever z českého chovu!

Historicky 1. Labradorský Retriever z českého chovu, který se na tuto prestižní výstavu nominoval, a to rovnou 2x, byl Merlinkův děda Vitality of Tankaram.

GRATULEJEME !!

10. - 12.8.07 Výcvik na working testy

Tento víkend jsme strávili výcvikem na WT na Křivonosce pod vedením Tomáše Nováčka, Bohouška Kováře, Martina Rytíře a rakouským elitním vůdcem Thano Kellerem.

 

29.7.07 Oslava narozenin

Oslavenci byli Vitality of Tankaram a Royal Standard Tankaram. Během oslavy měl Merlinek po boku maminku Megi a tátu Bestíka.

14. - 15.7.07 Náš 1. výcvik na working testy!

Výcvik probíhal o víkendu v Brně Pod Hádkem. Merlin si poprvé vyzkoušel aportování i z vody v jeho pouhých 3 měsících pod zkušeným dohledem Tomáše Nováčka.

9.7.07 Merlin poprvé plaval - již ve 3 měsících !

2.6.07 Merlinův příchod do nového domova !

4.4.07 Merlin přišel na svět !

 

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena. Kopírování textů, fotografií a obrázků pouze se souhlasem autora.